Smishing Nedir?

"SMS" ve "e-dolandırıcılık" kelimeleri bir araya gelerek "smishing" ifadesini oluşturur. E-posta yerine kısa mesaj yoluyla yanlış bilgi göndermeyi içeren bir bilgisayar korsanlığı biçimidir.

Smishing'in amacı, insanların gizli verilerini toplamaktır. "Smishers", bunu başarmak için alıcıların dikkatini çekmeyi amaçlayan toplu metinler gönderir. Örneğin, günde 5 ABD doları alınmasını önlemek için bu web sitesini ziyaret edin. Diğer iletişimler, "Ücretsiz bir hediye kartı kazandınız. Ödülünüzü almak için bu web sitesini ziyaret edin" gibi sahte bir teşvik sunabilir. Kısa mesajdaki bir bağlantıya tıklarsanız, sahte bir web sitesinde adınız, konumunuz, telefon numaranız ve e-posta adresiniz dahil olmak üzere gizli bilgileriniz sizden istenecektir. Çarpıcı bir web sitesine sosyal güvenlik numaranızı veya banka hesabı ayrıntılarınızı girmeniz istenebilir.

Daha fazla insan cep telefonu kullandıkça, smishing daha yaygın hale geldi. Pek çok cep telefonu, yalnızca bir metin mesajındaki bir bağlantıya tıklayarak telefonunuzun tarayıcısından bir web sitesine erişmenizi sağlar. Bu nedenle, metin metinleri, tedbirsiz kullanıcıları kötü amaçlı web sitelerine çekmek için etkili bir "yem" olarak kullanılabilir. Bu nedenle, tanımlanamayan kaynaklardan gelen metin metinlerinde listelenen web sitelerini ziyaret etmekten kaçınmak en iyisidir, tıpkı e-posta yoluyla istenmeyen e-posta aldığınızda olduğu gibi.İlginizi Çekebilir

3D Secure Nedir?

Fidye Yazılımı (Ransomware) Nedir?

SYN Flood Nedir?

SHA-256 Nedir?

Ping Of Death (PoD) Nedir?