SMTP Nedir?

SMTP, Simple Mail Transfer Protocol (Basit Posta Aktarım Protokolü) 'nın kısaltmasıdır. İnternet üzerinden e-posta iletmesine izin veren bir dizi iletişim yönergesidir. Çoğu e-posta yazılımı, e-posta gönderirken iletişim amacıyla SMTP kullanmak üzere tasarlanmıştır ve yalnızca giden iletiler için çalışır.

SMTP, sunucular arasında e-posta mesajlarının iletişimini basitleştiren bir dizi yöntem sağlar. Bu, bir sunucunun bir iletinin farklı bölümlerini diğer sunucunun anlayabileceği kategorilere ayırmasına izin veren bir tür kısaltmadır.

Kullanıcılar, bir e-postanın sadece arayüzünü görürler, ancak bu mesaj internete çıktığında, her şey metin dizilerine dönüşür. Bu metin, her bölümün amacını tanımlayan kod sözcükleri veya sayılarla ayrılmıştır. SMTP bu kodları sağlar ve e-posta sunucusu yazılımı bunların ne anlama geldiğini anlamak için tasarlanmıştır.

SMTP'nin diğer amacı, sunucular arasında iletişim kuralları oluşturmaktır. Tipik bir SMTP işleminde, bir sunucu kendini tanımlayacak ve gerçekleştirmeye çalıştığı işlemin türünü belirtecektir. Diğer sunucu işlemi yetkilendirecek ve mesaj gönderilecektir. Alıcı adresi yanlışsa veya başka bir sorun varsa, alıcı sunucu bir tür hata mesajıyla yanıt verebilir.

SMTP'nin en güçlü yanları güvenilirlik ve basitliktir. SMTP iletişim kurallarını kullanan bir yazılım kurmak kolaydır. Mesajlar ya bir alıcıya ulaşır ya da bunun neden mümkün olmadığını açıklayan bir hata mesajı döner.İlginizi Çekebilir

URL Nedir?

MKV Dosyası Nedir?

RIS Dosyası Nedir?

AHCI Nedir?

VMware Authorization Service Hatasının Çözümü