SO-DIMM Nedir?

Küçük Çerçeveli Çift Yerleşik Bellek Modülü, SO-DIMM olarak adlandırılır. Bellek birimlerinin kapasitesi önemsizdir çünkü RAM işlemciler çoğu masaüstü PC'ye kolaylıkla sığabilir. Yine de, RAM birimlerinin kapasitesi bilgisayarlarda çok önemlidir. Her bir bileşenin boyutları önemlidir, çünkü bilgisayarların mümkün olduğu kadar kompakt ve hafif olması amaçlanır. Büyük Bellek işlemcileri genellikle genel dizüstü bilgisayar tasarımına uymaz çünkü dizüstü bilgisayar bileşenleri aslında birbirine çok yakın bir şekilde paketlenmiştir. Bu nedenle SO-DIMM'ler geliştirildi.

Bir SO-DIMM, aynı kapasiteye sahip bir DIMM'den yaklaşık yüzde 50 daha kısadır. Bu, bilgisayarlar için bellek bağlantı noktası tasarımcılarına daha fazla özgürlük sağlar. Birçok bilgisayarda, SO-DIMM'ler kullanıcının erişebileceği bir alanda bulunur ve bu da bilgisayarın Belleğinin güncellenmesini kolaylaştırır. Bellek işlemcileri tam kapasiteli DIMM'ler olsaydı, bu tür bir mimarinin uygulanması daha zor olurdu ve muhtemelen dizüstü bilgisayarın daha da büyümesine neden olurdu.

İlk SO-DIMM'ler 32-bit veri iletimine izin veriyordu ve 72 pime (veya bağlantıya) sahipti. Bununla birlikte, çağdaş SO-DIMM'ler genellikle 144 bağlantı noktasına sahiptir ve standart kapasiteli bir DIMM ile aynı 64 bit aktarımları sağlar. Kompakt form faktörlerine sahip masaüstü bilgisayarlar da toplam kasa alanını azaltmak için SO-DIMM'ler kullansa da, SO-DIMM'ler çoğunlukla dizüstü bilgisayarlarda kullanılır. Normal DIMM'ler genellikle kullanılır çünkü kapasite önemli olmadığında daha uygun maliyetli bir seçenektir.İlginizi Çekebilir

eSATA Nedir?

Donanımda Seri Port Nedir?

Termistör Nedir?

Molex Bağlayıcı (Connector) Nedir?

NVMe Nedir?