Tak ve Çalıştır (PnP) Nedir?

Bağlanır takılmaz bir bilgisayar sistemiyle çalışan aygıtları karakterize etmek için kullanılan zekice bir terim, tak ve çalıştır'dır ve bazen PnP olarak kısaltılır. Kullanıcının cihazı doğrudan eklemesine ve hatta yeni bir cihazın eklendiğini bilgisayara bildirmesine bile gerek yoktur. Bunun yerine, yeni bir aygıt takılır takılmaz bilgisayar onu anında algılar, gerekli tüm donanım sürücülerini yükler ve onunla çalışmaya başlar.

Örneğin, bilgisayarınızın USB arabirimine bağlı bir Tak-Çalıştır fare, takıldıktan kısa bir süre sonra çalışmaya başlayacaktır. Tak-çalıştır olmayan bir aygıtın çalışması için, bir dizi kurulum ve yazılım yüklemesi yapmanız gerekir. prosedürler.

"Tak ve Çalıştır" terimi tipik olarak dizüstü bilgisayarlar ve fareler gibi bilgisayar çevre birimlerini karakterize etmek için kullanılsa da, iç bileşenlere atıfta bulunmak için de kullanılabilir. Bir video kartı veya sabit disk, bir Tak ve Kullan aygıtı olabilir; bu durumda bilgisayar, kurulumdan sonra onu anında tanıyacaktır. Tek fark, harici aygıtların tipik olarak bilgisayar çalışırken kurulabilmesi, dahili bileşenlerin ise genellikle kurulurken bilgisayarın kapatılmasını gerektirmesidir.İlginizi Çekebilir

Dijital Video Kaydedici (DVR) Nedir?

NVMe Nedir?

Silikon Çip Nedir?

APU İşlemci Nedir?

Molex Bağlayıcı (Connector) Nedir?