Tek Sıralı Bellek Modülü (SIMM) Nedir?

RAM çubuğu olarak da adlandırılan SIMM, bellek hücrelerini barındıran küçük bir devre kartıdır. Bir bilgisayardaki Bellek kurulumu, işlemci üzerindeki bir bağlantı noktasına bir SIMM takılarak değiştirilebilir. Bellek işlemcilerinin sayısı ve bireysel kapasiteleri, bir SIMM'de ne kadar RAM bulunduğunu belirler.

SIMM'lerin icadından önce, bilgisayar belleği sistem yuvalarına her seferinde bir çip yerleştirildi. SIMM'ler, işlemci üzerinde ihtiyaç duyulan alan miktarını azaltmak ve aynı anda daha büyük miktarlarda bellek eklemeyi kolaylaştırmak için oluşturuldu. Erken SIMM'ler, 8 bitlik bir veri kanalına izin veriyordu ve 30 arayüz hattına sahipti. Sonraki SIMM'ler, İşlemciye giden 32 bitlik bir veri yolu kullandı, pin sayısını 72'ye çıkardı ve yerleştirmeye yardımcı olması için merkez dışı bir kesim ekledi. Bilgisayarlar 64 bitlik bir arayüz kullanmaya başladığında, SIMM'lerin doğru çalışması için karşılık gelen çiftlere yerleştirilmesi gerekiyordu.

Sonunda, 64 bit veri arayüzüne izin veren DIMM'ler, varsayılan bellek modülü olarak SIMM'lerin yerini aldı. Modülün her iki yüzünde de benzer elektrik temas pimleri bulunan SIMM'in aksine, DIMM'nin her iki yanında benzersiz pimler bulunur. DIMM'ler aynı setlere ihtiyaç duymak yerine teker teker de kullanılabilir.İlginizi Çekebilir

Sanal Özel Sunucu (VPS) Nedir?

Parametre Rastgele Erişim Belleği (PRAM) Nedir?

GPU Nedir?

Genişletilmiş Gelişmiş Teknoloji (ATX) Nedir?

On Screen Display (OSD) Nedir?