Telnet Nedir?

Telnet, bilgisayarlar arasında metin tabanlı komut satırı arayüzü bağlantıları için bir sistemdir. Bir telnet bağlantısı kurmak için hem yerel bir ağ hem de İnternet kullanılabilir.

Bir Telnet bağlantısı, uzak bilgisayarda çalışan bir Telnet sunucusunun yanı sıra talimatların girildiği (komutların yürütüldüğü) yerel bilgisayarda bir istemci programına ihtiyaç duyar. Bir bağlantı kurulduktan sonra, istemcideki komut satırı sunucuya benzer şekilde çalışacak, komutları alacak ve sonuç üretecektir.

Kolejlerdeki ve araştırma kuruluşlarındaki bilgisayar kullanıcılarının oda büyüklüğündeki ana bilgisayarlarına daha küçük, daha uygun yerleştirilmiş bilgisayar arabirimlerinden erişmelerine izin vermek için Telnet protokolü 1969'da oluşturuldu. İnternetin yaratılmasından önce özel ağ. Telnet artık yaygın olarak kullanılmamaktadır çünkü kullanıcı adları ve parolalar da dahil olmak üzere veriler açık metin olarak gönderilir ve bir üçüncü şahıs tarafından ele geçirildiğinde kolayca okunabilir. Artık SSH gibi alternatif yöntemler kullanılmaktadır.İlginizi Çekebilir

İnternette Tünelleme (Tunneling) Nedir?

Sanal IP Adresi (VIPA) Nedir?

VDSL Nedir?

Revenue Per Mille (RPM) Nedir?

PPS (Satış Başına Ödeme) Nedir?