Thunderbolt Arayüzü Nedir?

Thunderbolt olarak bilinen yüksek hızlı G/Ç aygıtı, Intel ve Apple tarafından oluşturuldu. Hem veri aygıtlarını hem de ekranları etkinleştirir ve PCI Express ve DP teknolojileri üzerine kuruludur. Thunderbolt'un üçüncü ve dördüncü sürümleri USB-C bağlantısı kullanırken, ilk iki nesil Mini DisplayPort soketi kullanır.

Thunderbolt aracılığıyla bağlanan harici aygıtlar, Thunderbolt PCI Express tasarımı üzerine kurulu olduğundan, daha önce yalnızca dahili bileşenlerden elde edilebilen hıza artık ulaşabilir. Thunderbolt'un birinci nesil arayüzü her iki yönde de 10 Gbps hıza sahipti ve daha sonra üçüncü ve dördüncü nesil bağlantılarda USB 3.0'dan sekiz kat ve USB 3.1'den dört kat daha hızlı olan 40 Gbps'ye yükseldi.

USB ve FireWire'a benzer şekilde Thunderbolt, bağlı yardımcı cihazlara elektrik sağlayabilir. Birinci ve ikinci nesil bağlantılar için bu güç 10 watt'a, üçüncü ve dördüncü nesil Thunderbolt ise 100 watt'a ulaşabilir. Thunderbolt bağlantısı artık ekranlar ve harici depolama aygıtları gibi çevresel aygıtlara doğrudan elektrik sağlamak için kullanılabilir. Ayrıca basit dönüştürücüler Ethernet, FireWire ve USB aygıtlarını bir Thunderbolt bağlantısına bağlayabilir.

Thunderbolt, birincil kullanımı yüksek hızlı veri bağlantı noktası olsa bile yüksek çözünürlüklü ekranlara bağlanmak için kullanılabilir. Mini-DisplayPort arabirimi ile birinci ve ikinci nesil Thunderbolt arabirimi pratikte benzer olduğundan, DisplayPort ekranı bunlardan biri kullanılarak bağlanabilir. Üçüncü ve dördüncü nesil Thunderbolt bağlantısı, DisplayPort verilerini bunun yerine daha az yaygın olan ancak bazı ekranlar tarafından kabul edilen bir USB-C bağlantısı üzerinden iletir. HDMI'ya benzer şekilde, DisplayPort hem sese hem de videoya izin verir, bu nedenle ek bir ses bağlantısı gerekli değildir.

Zincirleme bağlantı, çok sayıda Thunderbolt cihazının arka arkaya tek bir Thunderbolt arabirimine bağlanmasına olanak tanır. Örneğin, bir bilgisayara bir Thunderbolt taşınabilir sabit diski ve bilgisayara bir Thunderbolt monitörü bağlayabilirsiniz. Birincil ekrana ikinci bir Thunderbolt cihazı da bağlanabilir. Bu, iki panel için gereken yoğunluğa sahip olması koşuluyla bir dizüstü bilgisayara iki ek monitör bağlayabileceğinizi gösterir.İlginizi Çekebilir

Mikro Kanal Mimarisi (MCA) Nedir?

Kripto Para KYC Nedir?

PoE Nedir?

Mainframe Bilgisayar Nedir?

Kripto Para Yakma (Burn) Nedir?