Traceroute Nedir?

Yol boyunca, makineler İnternet üzerinden birbirleriyle etkileşime girdiğinde kurulan birkaç bağlantı vardır. Bunun nedeni, İnternet'in bir ağlar ağından oluşması ve iki farklı makinenin dünyanın çeşitli yerlerindeki iki farklı ağa bağlı olabilmesidir. Sonuç olarak, bir bilgisayarın İnternet'teki başka bir sistemle etkileşim kurabilmesi için, verilerin İnternet omurgasına ulaşmadan önce birkaç küçük ağdan geçmesi ve ardından hedef bilgisayarın bulunduğu başka bir daha küçük ağdan geçmesi gerekir.

"Sıçrama" olarak bilinen bu belirli ağ bağlantıları, normal kullanıcılar tarafından sıklıkla göz ardı edilir. Yalnızca hedef makineyle konuşmayı önemsediğinize göre, tüm farklı bağlantıları hesaba katmaya ne gerek var? Bununla birlikte, yol boyunca bağlantıların rotasını izlemek, bir bağlantı kurulamıyorsa veya anormal derecede uzun sürüyorsa faydalı olabilir. traceroute programı tam olarak bunu yapar.

TCP/IP aracı Traceroute'un yardımıyla, bir kullanıcı bir ağ bağlantısını bir yerden diğerine takip ederken her adımı takip edebilir. Bir Unix veya Windows komut satırından tracert [etki alanı adı] girerek programı çalıştırabilirsiniz; burada [etki alanı adı], iletişim kurmaya çalıştığınız makinenin etki alanı adı veya IP adresidir. Apple'ın Mac OS X için Ağ Aracı gibi çeşitli ağ araçları da bir traceroute gerçekleştirmek için kullanılabilir.

Bir traceroute yürütüldüğünde, her bağlantının sunucu adı ve IP adresiyle birlikte ağ adımlarının bir özeti döndürülür. Ek olarak, her bir bağlantının kendini oluşturması için geçen süreyi (genellikle milisaniye cinsinden) sağlar. Bu, herhangi bir bağlantı kurma hıçkırığı olup olmadığını ortaya çıkarır. Sonuç olarak, bir ağ bağlantısı yavaş veya etkin değilse, bir traceroute sıklıkla sorunun konumunu saptayabilir ve nedeni için bir açıklama sağlayabilir.İlginizi Çekebilir

Ethernet Nedir?

Powerline Network Nedir?

NUMA Nedir?

WLAN Nedir?

Fiber Optik Nedir?