Uplink Portu Nedir?

Başka bir yönlendiriciye, anahtara veya İnternet erişim cihazına bağlanmak için, bir yönlendirici veya anahtar üzerinde yer-uydu bağlantısı bağlantı noktası adı verilen bir bağlantı yapılır. Konut ağlarının çoğunda bulunan yukarı bağlantı bağlantısına bir kablo veya Geniş bant modem bağlanabilir.

RJ45 bağlantısı için dişi bir soket olan tipik bir Ethernet bağlantı noktası, görünüş olarak bir yukarı bağlantı bağlantı noktasına benzer. Yukarı bağlantı bağlantı noktası, bir yönlendirici veya anahtar üzerindeki diğer bağlantı noktalarından iki temel şekilde farklıdır: Bir yukarı bağlantı bağlantı noktası, bir RJ45 konektörü için dişi bir jak olan standart bir Ethernet bağlantı noktasına benzer. Ancak, yukarı bağlantı bağlantı noktası ile bir yönlendirici veya anahtar üzerindeki diğer bağlantı noktaları arasında iki temel fark vardır:

  • Gönderme ve alma bağlantıları, yukarı bağlantı bağlantı noktası tarafından değiştirilir.
  • Yer-uydu hattı bağlantı noktası, diğer Ethernet bağlantılarından daha fazla hızı destekleyebilir.

Konektörün ters çevrilmesi

Bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar bir yönlendirici üzerindeki standart bir bağlantı noktasına bağlandığında, Ethernet kablosundaki İletim pimleri doğrudan bağlantı noktasının içindeki Alma pimlerine bağlanır. Veriler yalnızca modem üzerinden geçtiğinden, bu bağlantıya "düz geçişli" bağlantı denir. Benzer şekilde, ekli Ethernet kablosundaki Receive pinleri hemen soket içindeki Send pinlerine birleştirilir.

Bir yönlendiriciyi bir kablo modeme, anahtara veya başka bir yönlendiriciye bağlarken düzgün çalışma için Alma ve Gönderme bağlantıları ayarlanmalıdır. Sekiz iletkenden dördünü ters çeviren bir "çapraz bağlantı" kullanmak bir olasılıktır. Bunu hemen gerçekleştiren bir yukarı bağlantı bağlantısının kullanılması ek bir seçenektir.

Daha Büyük Bant Genişliği

Aşırı veri yüklemesini önlemek için birçok yönlendirici ve anahtar, yukarı bağlantı bağlantısı aracılığıyla ek kapasite sunar. Örneğin bir ağ geçidi, bir adet 2,5 Gb/sn yukarı bağlantı bağlantısına ve dört adet 1 Gb/sn Ethernet terminaline sahip olabilir. Bir yönlendiricide bir adet 10 Gb/sn yukarı bağlantı bağlantı noktası ve on altı adet 1 Gb/sn Ethernet terminali mümkündür.

Yukarı bağlantı bağlantı noktası, tüm gelen ve giden verileri işlediğinden, diğer ayrı bağlantı noktalarından daha fazla kapasiteye sahip olmalıdır. Yer-uydu hattı bağlantı noktasının bant genişliği tipik olarak diğer bağlantı noktalarının toplam bant genişliğinden daha azdır çünkü standart bağlantı noktaları nadiren tüm maksimum bant genişliğini aynı anda kullanır.

Uplink Portunun Kullanımı

Çoğu çağdaş yönlendiricinin arkasında bir geniş bant konektörü bulunur. Bu bağlantı noktasında sıklıkla "İnternet" kelimesi veya kablo veya Geniş bant modem gibi bir İnternet cihazına bağlanmak için kullanılması gerektiğini gösteren dairesel bir sembol bulunur. Sık sık başka bir anahtara veya yönlendiriciye bağlandığından, anahtarlardaki yukarı bağlantı bağlantı noktası sıklıkla "Yukarı bağlantı" bağlantı noktası olarak adlandırılır.

Bazı ağların "Auto-MDIX" özelliği, bir bağlantının doğrudan mı yoksa bölünmüş mü olduğunu belirler. Çapraz bağlantı olmadan, bir Auto-MDIX bağlantı noktasına bir modem bağlanabilir, ancak bir yukarı bağlantı bağlantı noktasının ek hızını sunmayabilir.İlginizi Çekebilir

Dijital-Analog Dönüştürücü (DAC) Nedir?

PCIe Nedir?

Video Rastgele Erişim Belleği (VRAM) Nedir?

Edge Server Nedir?

Donanımda İkincil Bellek Nedir?