Usenet Nedir?

Usenet, haber grubu tarafından düzenlenen internet konuşmalarının bir derlemesidir. Kişiler güncel konularda yeni gönderiler başlatma veya kendileri yeni gönderiler başlatma seçeneğine sahiptir. Bazı panolar esas olarak dosya alışverişi için tasarlanırken, diğerleri sorgular ve yanıtlar için yerler sunar.

Usenet, 1980 yılında, bir bülten tahtası sistemi (BBS) gibi, çeşitli konuların çevrimiçi tartışması için bir forum olarak oluşturuldu. Ancak Usenet bölümleri, tek bir sunucuda barındırılmak yerine dünya çapında yüzlerce bilgisayara dağıtıldı. Usenet, İnternet'in başarısıyla genişledi ve dünyanın her yerindeki uluslara çevrimiçi görüşmeleri getirdi.

Usenet, metin tabanlı konuşmalar için oluşturuldu, ancak geliştikçe dosya alışverişini de destekledi. Şu anda, dosyalar veya her türlü ikili veriyi tutabildikleri için "ikili dosyalar" sık sık Usenet aracılığıyla dağıtılmaktadır. Örnekler arasında filmler, müzik, resimler ve uygulamalar yer alır. Gerçek dosyanın alınabileceği bir veya daha fazla yeri belirten XML dosyaları olan NZB dosyaları, genellikle Usenet indirmelerine eklenir.

Ağ Haber İletim Protokolü, usenet bilgilerini göndermek için kullanılır. Birçok farklı Usenet hizmet şirketi, genellikle ayda yaklaşık 10 USD karşılığında Usenet'e erişim sunar. Internet Storm, Newshosting ve Astraweb sadece birkaç örnektir. Bazı siteler tarafından sağlanan web tabanlı araçları kullanarak forumlara göz atabilir ve forumlara katılabilirsiniz, ancak Newsbin, Agent veya Pan gibi bir toplayıcı da kullanabilirsiniz.İlginizi Çekebilir

Reciprocal Link (Karşılıklı Bağlantı) Nedir?

Web İşaretçisi (Beacon) Nedir?

IANA Nedir?

XHTML Nedir?

PPS (Satış Başına Ödeme) Nedir?