Veritabanı De-normalization (Denormalizasyon) Nedir?

Tabloları normalleştirdiğimizde, onları birden çok küçük tabloya ayırırız. Bu yüzden birden fazla tablodan veri almak istediğimizde, bunlar üzerinde bir çeşit birleştirme işlemi yapmamız gerekiyor. Bu durumda normalizasyonun dezavantajını ortadan kaldıran denormalizasyon tekniğini kullanırız.

Denormalizasyon, veritabanı yöneticileri tarafından veritabanı altyapılarının verimliliğini optimize etmek için kullanılan bir tekniktir. Bu yöntem, birkaç tablodaki verileri tek bir tabloda birleştiren veritabanı sorgularıyla ilgili sorunları hafifletmek için normalleştirilmiş bir veritabanına fazlalık verileri eklememize olanak tanır. Denormalizasyon kavramı, bir veritabanının belirli bir amaç için doğru şekilde tablolar halinde düzenlenmesi olarak tanımlanan normalleştirme tanımına dayanmaktadır.

Denormalizasyon ile normalizasyon arasındaki farklar..

Denormalizasyon, birden çok tablodaki verileri hızlı bir şekilde sorgulanabilen tek bir tabloda birleştirmek için kullanılan bir tekniktir. Normalleştirme ise bir veritabanından fazlalık verileri silmek ve yedekli olmayan ve güvenilir verilerle değiştirmek için kullanılmaktadır.

Denormalizasyon, birleştirmeler maliyetli olduğunda ve tablolarda düzenli olarak sorgular çalıştırıldığında kullanılır. Normalleştirme ise, genellikle çok sayıda ekleme/güncelleme/silme işlemi gerçekleştirildiğinde kullanılır.İlginizi Çekebilir

Veritabanında Artık (Sahipsiz) Kayıt Nedir?

Veritabanı Normalization (Normalleşme) Nedir?

RDBMS Nedir?

Veritabanı View Nedir?

Veritabanında İlişkisel Tabloların Genel Özellikleri Nelerdir?