VESA Yerel Veri Yolu (VLB) Nedir?

VL-bus olarak da bilinen VLB, bilgisayarlar için bazı platformlarda bulunan bir uzantı konektörüdür. Görsel işlemeyi hızlandırmak için bir VLB bağlantısı, bir video aygıtı için bir uzantı bağlantı noktası ekler. Bir ISA alanı ve onun arkasında sıralanmış ikinci bir nokta, bir VLB genişletme yuvası oluşturur. 50 GHz 486 CPU ile eşleştirildiğinde, ISA veri yolunun 16 MB/sn sınırına kıyasla 200 MB/sn'ye kadar bellek kapasitesi sağladı.

1992'de VLB arabirimi geliştirildi ve Intel 486 CPU için yapılan bilgisayarlarda sık sık bu arabirim kullanıldı. O zamanlar, bilgisayarların ISA veri yolu standardı, grafik kullanıcı arayüzleri çoğaldıkça popülaritesi artan grafik cihazlarını desteklemek için yeterli kapasiteye sahip değildi.

VLB standardı, Video Electronics Standards Association (VESA) tarafından, daha gelişmiş grafik aygıtları için bellek kapasitesini artırmak amacıyla ISA arabirimine ikinci bir bağlantı eklemek üzere geliştirilmiştir.

Kısa bir süre için VLB bağlantı noktasına işlemciler üzerinden erişilebilir. VLB bağlantısı, Intel Pentium işlemci piyasaya sürüldükten sonra, 486 işlemci sürümü için yapıldığı için kesildi. ISA yuvalarından daha yüksek hızlara ve VLB yuvalarından çok daha küçük boyutlara sahip genişletme bağlantı noktaları sağlayan PCI arabirimi, Pentium CPU için yapılmış yonga setlerinin bir özelliğiydi.İlginizi Çekebilir

Elektronik Cihazlarda Geçiş (Passthrough) Nedir?

SO-DIMM Nedir?

Donanımda Northbridge Nedir?

Aşırı Gerilim Koruyucu (Surge Protector) Nedir?

Kayan Nokta Birimi (FPU) Nedir?