Video Grafik Dizisi (VGA) Nedir?

Renkli görüntüleri göstermek için bilgisayarlar VGA grafik standardını kullanır. 16 renkte 640 x 480 veya 256 renkte 320 x 200 çözünürlükler başlangıç ??standardı tarafından desteklenir. Ek olarak, beraberinde gelen 15 pimli VGA monitör bağlantısını da açıklar.

VGA standardı, IBM tarafından 1987'de PS/2 bilgisayar sistemleri için oluşturuldu ve kısa sürede IBM uyumlu PC işinin geri kalanı için norm haline geldi. 640 x 480 16 renkli ekran formatı, kalıcı çekiciliği nedeniyle hala bir bilgisayarın izin verdiği en düşük ortak standart olarak kabul edilmektedir. SVGA (800 x 600) ve XGA (1024 x 768) gibi daha yüksek çözünürlüklere izin veren VGA uzantılarının yanı sıra 24 bit'e kadar daha yüksek renk yoğunluğu, daha güçlü grafik işlemcilerin (16'dan fazla) oluşturulmasıyla mümkün oldu. milyon renk).

İlk çıkışından DVI, HDMI ve DP tarafından nihai olarak yer değiştirilene kadar, 15 pimli VGA konektörü PC'ler ve monitörler (aynı zamanda projektörler, TV'ler ve diğer ekranlar) arasında fiili bağlantı görevi gördü. Bir analog bağlantı yoluyla bir VGA bağlantısı, video sinyallerini bir bilgisayardan bir ekrana ileterek, sinyali diğer elektronik cihazlardan gelen parazite ve uzun bağlantılar nedeniyle sinyal bozulmasına duyarlı hale getirir.İlginizi Çekebilir

Network Arayüz Kartı (NIC) Nedir?

Flatbed Nedir?

Hata Düzeltme Kodu (ECC) Nedir?

Floppy Disk (Disket) Nedir?

Ölçeklenebilir Bağlantı Arayüzü (SLI) Nedir?