Video Rastgele Erişim Belleği (VRAM) Nedir?

Sistem Belleği, uygulamaları başlatmak ve çalıştırmak için mükemmel olsa da, VRAM görsel işleme için bulunduğu yerdir. Bu RAM, İşlemci ile video cihazı arasında bir önbellek görevi görür ve bilgisayarın gösterdiği resim verilerini tutmak için kullanılır. Bir fotoğraf ekranda sunulacağı zaman önce VRAM'e kaydedilmeden önce CPU tarafından alınır.

Veriler daha sonra analog impulslara dönüştürülür ve bir RAM dijitalden analoğa dönüştürücü (RAMDAC) tarafından monitöre gönderilir. Tabii ki, tüm süreç o kadar hızlı ilerliyor ki farkında değilsiniz. VRAM işlemcileri çift bağlantı noktalı olduğundan, çoğu sistem RAM'inin aksine CPU, ekran VRAM'den alırken o anda sunulmakta olan görüntüyü güncellemek için VRAM'a yeni bir resim yazabilir. Bunu yaparak, ekran resim yeniden çizimleri arasında yanıp sönmeye karşı korunur.

VRAM çok çeşitli biçimlerde gelir. Yaygın bir çeşit, Eşzamanlı Grafik Belleği (SGRAM) olarak adlandırılır. Saatle senkronize edilmiş, düşük maliyetli bir Bellek biçimidir. Bir dizi okuma, yazma ve güncelleme işlemlerinin aksine, veriler artık tek bir işlemle değiştirilebilir. Bu, arka planı, merkezi ve resim eklerini daha etkili bir şekilde yönetmeyi mümkün kılar. Rambus Dinamik RAM, başka bir VRAM (RDRAM) çeşididir. Rambus tarafından oluşturulmuştur ve veri iletimini hızlandıran özel bir Rambus veriyoluna sahiptir. Bu işlemci video yayınlamak için tasarlandığından, video düzenleme profesyonelleri bunu tercih ediyor. Pencere RAM'i, üçüncü bir VRAM türüdür (WRAM).

Bu çift bağlantı noktalı, yüksek performanslı VRAM, genellikle normal VRAM'den daha düşük maliyetlidir ve yaklaşık %25 daha fazla kapasiteye sahiptir. Ayrıca Çok Bankalı Dinamik Bellek (MDRAM) de vardır. Ek olarak, belleği ayrı ayrı görüntülenebilen 32 KB'lik bölümlere ayıran MoSys'in yüksek performanslı VRAM'i kullanılır. Genel olarak performans iyileştirilir ve sonuç olarak bellek hareketleri daha etkilidir. MDRAM'in bir başka avantajı da, belirli bir yoğunluk için tam olarak doğru miktarda bellekle üretilebilmesidir, bu da onu diğer VRAM türlerinin çoğundan daha uygun maliyetli hale getirir.İlginizi Çekebilir

On Screen Display (OSD) Nedir?

Ekran Yırtılması (Screen Tearing) Nedir?

Transistör Nedir?

Dongle Nedir?

Access Point (Erişim Noktası) Nedir?