WAN Nedir?

WAN, Wide Area Network yani Geniş Alan Ağı anlamına gelmektedir. Geniş bir coğrafi alanı kapsayan bir telekomünikasyon ağıdır. Bir WAN, yerel alan ağı (LAN - Local Area Network) ve Metropolitan alan ağı (MAN - Metropolitan Area Network) gibi birkaç küçük ağ içerebilir. WAN'lar genellikle bir LAN tarafından hizmet verilemeyen daha geniş bir coğrafi alanla ayrılmış cihazları bağlar. (ilçeler, şehirler, bölgeler..) Telefon şirketleri, kablo şirketleri, uydu sistemleri ve ağ sağlayıcıları gibi taşıyıcıların hizmetlerini kullanır. WAN'lar ayrıca geniş bir coğrafyada bant genişliğine erişim sağlamak için çeşitli türlerde seri bağlantıları kullanmaktadır.

WAN'lar genellikle şirketler, kuruluşlar veya hükümet tarafından veri alışverişini kolaylaştırmak için kullanılır. Ayrıca çok çeşitli endüstrilerde birden fazla yerde tesisi olan şirketlerin WAN'ları kullanması daha mantıklıdır.

Anahtarlamalı (Switched) ve Noktadan Noktaya (Point-to-Point) olmak üzere 2 tür WAN vardır. Anahtarlı bir WAN ağı, ortak bir WAN ağı üzerinden birden çok uç düğümü bağlamak için kullanılır. Noktadan Noktaya WAN, kiralık bir hat ile bağlanan iki uç düğümden oluşan bir ağdır. Ev bilgisayarını İnternete bağlayan bir çevirmeli bağlantı hattı, Noktadan Noktaya WAN 'a iyi bir örnektir.İlginizi Çekebilir

Ethernet Nedir?

MPP Nedir?

NUMA Nedir?

Network (Ağ) Thick Client Nedir?

Hotspot Nedir?