Web Server Nedir?

Web sayfalarına hizmet veren bir bilgisayar aygıtı, web sunucusu olarak bilinir. Saklanan web sitelerine İnternet erişimi sağlayan Apache veya Microsoft IIS gibi web sunucusu yazılımını çalıştırır. İnternete bağlı Web sitelerinin çoğu, İnternete bağlanmak için OC-3 veya daha yüksek veri aktarım hızlarıyla yüksek hızlı bağlantılar kullanır. Çevrimiçi sunucular, hızlı bir İnternet bağlantısıyla yavaşlamadan aynı anda çok sayıda kişiyi işleyebilir.

İnternete bağlı olduğu ve gerekli araçları yüklediği sürece, herhangi bir makine bir web sunucusu olarak işlev görebilir. Bununla birlikte, Web sunucularının çoğu, bir sunucu rafına yerleştirilebilen düz, yoğunlaştırılmış işlemciler olan 1U rafa monte sistemlerdir. Her biri çok sayıda bilgisayar içeren birçok sunucu kabini, çoğu web barındırma işletmesinde bulunur. Bu, en az yer kaplayan tek bir yerden çok sayıda web sayfasını barındırma yöntemidir.

Çok sayıda web sayfası sıklıkla web sunucuları tarafından barındırılır. Diğerleri birkaç yüz kişiyi barındırabilirken, bazıları yalnızca birkaç kişiyi barındırabilir. "Paylaşılan ana bilgisayarlar", web sayfalarını çok sayıda kişiye teslim eden bilgisayar sunucularıdır. Küçük işletmelerin, bireylerin ve kar amacı gütmeyen kuruluşların çoğu, web siteleri için bu tür barındırma seçeneğini kullanır. Özel sağlayıcılar, yalnızca tek bir kişi veya işletme için web sayfalarını barındıran web sunucularıdır. Bu tür sunucular, yoğun web siteleri ve özel sunucu yapılandırmaları talep edenler için uygundur. Sunucu tıkanıklığına veya başka sorunlara yol açabilecek daha az site olduğundan, ayrılmış sunucular da paylaşılan ana bilgisayarlardan daha güvenilirdir.İlginizi Çekebilir

HTTP Nedir?

Örümcek Yazılım Nedir?

Web Yayıncılığı (Publishing) Nedir?

Tekdüzen Kaynak Tanımlayıcısı (URI) Nedir?

Responsive Web Tasarımı (RWD) Nedir?