Webmaster Nedir?

Bir web sitesini çalıştırmaktan ve sürdürmekten sorumlu olan kişi, yönetici olarak bilinir. İnternetin ilk günlerinde, bir web sitesinin bakımının her unsurundan sorumlu olan bir kişiye atıfta bulunuluyordu; günümüz kullanımında, günlük faaliyetlerini yönetmekten sorumlu bir kişiyi ifade eder.

Bir e-posta sistemini denetlemekten sorumlu kişiyi ifade eden "postmaster" unvanı, "webmaster" kelimesinin geldiği yerdir. Web sitesini canlı tutmak için bir yönetici, web sunucusunu yönetmek üzere web sitesi sağlayıcısıyla birlikte çalışır. Hem materyale katkıda bulunmak hem de web sitesinin kodunu oluşturmak - hem HTML'nin ön uç dilinde hem de PHP veya Perl'in arka uç dilinde - onların sorumluluğundadır. Bir web sitesinin kullanıcılar için ana irtibat noktası, konuk yorumlarını da alan ve ortaya çıkan sorunlarla ilgilenen yöneticidir.

Bu ifade artık, bir web sitesinin bakımının her öğesini tek bir kişinin yönetmesinin hem mümkün hem de tipik olduğu İnternet'in ilk günlerine göre daha az kullanılıyor. Çağdaş bir web sitesi, çeşitli yetenekler gerektiren daha karmaşık bir teknolojiye ihtiyaç duyar. Görevleri, daha özel sorumluluklara ve iş tanımlarına sahip birden çok ekip üyesine devretmek daha yaygın hale geldi.İlginizi Çekebilir

İnternette Tünelleme (Tunneling) Nedir?

Parked Domain Nedir?

Çoklu Oturum Açma (SSO) Nedir?

Reciprocal Link (Karşılıklı Bağlantı) Nedir?

WHOIS Tam Olarak Nedir?