Bitcoin Nedir?

Bitcoin , 2009 yılında ortaya çıkan, bankalar ve hükümetler gibi geleneksel aracıların finansal işlemler yapma ihtiyacını ortadan kaldıran ve merkezi olmayan dijital para birimlerinin ilkidir.

Satoshi Nakamoto takma adını kullanan ve hala kim olduğu bilinmeyen bir kişi tarafından yaratılmıştır.

Mevcutta olan global para sisteminin dezavantajlı yönlerini görüp bu sistemi bulmuştur.

Bitcoin ve kripto para ile ilgili olarak kendisi şunu belirtmiştir.

İhtiyaç duyulan şey, güven yerine kriptografik (şifreli) kanıta dayalı bir elektronik ödeme sistemidir ve iki tarafın güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan birbirleriyle doğrudan işlem yapmasına izin vermesi ile oluşturulmuştur.

Satoshi Nakamoto, hiçbir sunucu veya merkezi otorite olmadan yeni bir elektronik nakit sistemi yaratmış, teknolojiyi geliştirdikten sonra, 2011 yılında kaynak kodunu Bitcoin topluluğundaki diğer kişilere devredip ortadan kaybolmuştur.

Bitcoin Çalışma Mantığı Nasıldır ?

Belirttiğimiz gibi Bitcoin 'i kontrol eden hükümet, kurum (banka gibi) veya başka bir otorite olmadığından dijital paraların sahipleri anonimdir. İsimler, vergi numaraları ..vs kullanmak yerine Bitcoin, alıcıları ve satıcıları şifreleme anahtarları aracılığıyla birbirine bağlar.

Blockchain (Blok zinciri) Nedir ?

Birisi bir başkasına Bitcoin gönderdiğinde, ağ (bütün madenciler) bu işlemi ve belirli bir süre içinde yapılan diğer tüm işlemleri onaylanma ve şifreleme sürecinden sonra bir "blok" halinde saklar. Özel yazılım çalıştıran bilgisayarlar (madenciler) bu işlemleri devasa bir dijital deftere kaydeder. Bu bloklara toplu olarak blockchain (blok zinciri) denmektedir. Bu süreç sonrasında Bitcoin 'ler madencilere ödül olarak sunulur.

Bitcoin Fiyatını Ne Belirliyor ?

Bitcoin 'nin değerini arz ve talep belirler. Talebin artıp azalmasına bağlı olarak kripto para biriminin fiyatına etkisi olur. Başka bir faktör olmadığı için fiyatında veya değerinde çok fazla dalgalanma olmaktadır. Bu durumda spekülasyonlara son derece açık olması anlamına gelmektedir.

Uzun süre pek değerli olmayan Bitcoin ,1 Ocak 2017 'de 1000 $ sınırını aşmış, aynı yılın Aralık ayında ise değeri 19.000 $ 'a kadar çıkmıştır. Daha sonra hızlı bir şekilde değeri yarı yarıya düşmüştür.

Bitcoin Artıları

Bitcoin'e sahip olduğunuzda, istediğiniz zaman, istediğiniz yere aktarabilir, herhangi bir işlemin zamanını ve olası masrafını azaltabilirsiniz. İşlemler, sahte satın alma veya kimlik bilgilerinin çalınması riskini ortadan kaldıran bir ad veya kredi kartı numarası gibi kişisel bilgiler içermez.

Büyük büyüme potansiyeli olan bu para birimini satın alan ve elinde tutan bazı yatırımcılar, Bitcoin yaygınlaştığında daha fazla güven ve daha yaygın kullanımın geleceğini ve dolayısıyla Bitcoin 'nin değerinin artacağını düşünmektedir.

Geleneksel bankalardan veya devlet aracıları faktörünün olmaması, mali kriz ve ekonomik durgunluktan etkilenmesini en aza indirmektedir.

Bitcoin Eksileri

Spekülasyona açık olduğu için fiyat dalgalanmaları çok yüksek seviyede olabilir. Bu yüzden birçok uzman Bitcon 'e yapılacak yatırımınızın belli bir seviyede olmasını tavsiye eder.

Bitcoin'in arkasındaki blockchain teknolojisinin geleneksel elektronik para transferlerinden daha güvenli olduğunu söylense de Bitcoin cüzdanları bilgisayar korsanları için çekici bir hedef olmaktadır. Bu yüzden kişisel hesapların hacklenme riski vardır.İlginizi Çekebilir

İlk Bilgisayarların Tarihi

Kripto Para Nedir?

Süper Bilgisayarlar Nedir?