1498 kez okundu.

Bu yazımızda sizlere 40 yıldan uzun süredir var olan C++ programlama dilini genel özellikleriyle anlatacağız. Bu dil neden hala bu kadar önemli ? Yeni nesil birçok dil çıkmasına rağmen hala bazı uygulamalarda neden kullanılmakta ? Bunlardan bahsedeceğiz.

C++, 1979'da Bell Laboratuarlarında Bjarne Stroustrup tarafından geliştirilen bir programlama dilidir. Kendisi C programlama dili ile çalışırken mevcut dilin büyük ölçekli projeler için ideal olmadığını düşünüyordu. İlk önce sınıfları programa ekledi. Böylece dilinin ilk ismine "C with Classes" (Sınıflı C) adını verdi. Fakat bununda yeterli olmadığını çok geçmeden anladı. Diğer dillerdeki bazı özellikleride bu dile ekleyerek geliştirdi. Bunlar şablonlar, sanal fonksiyonlar ve operatörün aşırı yüklenmesi gibi özelliklerdi. İlerki yıllarda popülerliği arttıkça başka yazılımcılarda bu dili geliştirmeye başladılar.

1983 yılına gelindiğinde Rick Mascitti bu dile C dilinde kullanılan bir ifade (operatör) olan ve değeri bir ilersine taşıyan "++" ile değiştirdi ve dilin adı "C with Classes" 'tan "C++" (C plus plus) 'a dönüştü.

C++ dili ilk olarak 1998'de standart hale getirilmiştir. Bu yıldan sonra 2003, 2007 ve 2011'de tekrar standartlar yayınlanmıştır. C++, büyük bir standartlar komitesi olan ISO (International Organization for Standardization) tarafından korunmaktadır.

C++ genel amaçlı bir nesne yönelimli programlama (Object Oriented Programming) dilidir. Bu özelliğini Simula67 dilinden almıştır. Ayrıca C dilininde bir uzantısıdır. Bu nedenle, C++'ı nesne yönelimli programlama şeklinde veya normal C şeklinde kodlamak mümkündür. Bazı durumlarda her iki şekilde de kodlanabilir. Bu nedenle hibrit bir dil olarak da nitelendirilebilir. C++, Windows, Mac OS ve UNIX'in çeşitli sürümlerinin olduğu platformlarda çalışabilir.

40 yıla aşkın bir geçimişi olmasına rağmen C++, gömülü sistemler yazılım mühendisliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda iletişim ve oyun alanında da popüler bir programlama dilidir. Diğer birçok endüstride de kullanılmaktadır. Bunların arasında savunma sanayii de vardır.

Pek çok programlama dili, C#, Java ve hatta daha yeni C sürümleri C++ dilinden etkilenmiştir..

C++ 'ın en büyük özelliği ne kadar ölçeklenebilir olabileceğinin bilinmesidir. Bu dil uygulamanızın kaynaklarını nasıl kullandığı konusunda çok fazla kontrol sahibi olduğundan, çok az kaynak kaplayabilir. Bu sebeble kaynak yoğunluğu olan uygulamalar genellikle C++ ile yazılır. Örnek olarak grafikler çok fazla kaynağa ihtiyaç duyar. Bu yüzden birçok 3D oyunu C++ ile oluşturulmuştur. Ayrıca işletmeler hız ve kaynak kullanımında kritik bir güvene sahip fonksiyonları kodlamak için de genellikle C++ 'ı kullanırlar.

Statik olarak yazılmış bir dil olarak, C++ genellikle dinamik olarak yazılan dillerden daha başarılıdır, çünkü kod yürütülmeden önce yazılımın denetimi yapılmaktadır.

Bu dilin iyi özelliklerinin dışında bazı kötü özellikleride ne yazık ki mevcuttur.

C ++ çok fazla koda ihtiyaç duyan bir dildir. Bu durum büyük projlerin bir ekip ile yazılmasını neredeyse zorunlu kılar. Ayrıca, C++ ile manuel olarak birçok şey yapmanız gerektiğinden, daha az deneyimli geliştiricilerin kod üzerinde hatalar yapmasını kolaylaştıracaktır. Bazı programlama dilleri bu soruna çözüm olunması amacıyla geliştirilmiştir.İlginizi Çekebilir