CRM Nedir?

Teknolojinin hızla ilerlediği bir dünyada yaşıyoruz. Rakipleriniz ile rekabet edebilmeniz için müşteri verilerini ne kadar doğru şekilde ve çok sayıda toplar, onları bir otomasyon ile anlamlı hale getirirseniz, şirketinizin hayatta kalmasını ve büyümesini o ölçüde başarırsınız. Günümüzde birçok şirket artık mevcut veya potansiyel müşterileri ile ilgili adımları çeşitli yazılımlardan yardım alarak yapmaktadır.

CRM Nedir ?

CRM 'in açılımı "Customer Relationship Management" yani "Müşteri İlişkileri Yönetimi" dir. Adından da anlaşılacağı üzere CRM, bir şirketin müşterileriyle ilişkilerini geliştirmesine yardımcı olan bir yazılım sistemidir.

Şirketler için veri çok önemlidir. İşletmelerin müşterilerden gelen verileri tek bir yerde toplayıp analiz etmesi ve gelecekte buna göre hareket etmelerine, CRM platformları büyük katkı sağlar.

Bir CRM yazılımı, müşteri bilgilerini, müşterilerle olan yazışmaları ve toplantıları kayıt altına alıp analiz edebilir. Böylece müşteri hizmetlerini iyileştirebilir, satışları ve doğal olarak şirket gelirini artırmaya yardımcı olabilir.

Günümüzde belli bir sayıda müşterisi olan her şirket için CRM sistemleri neredeyse birer zorunluluk haline gelmiştir.

CRM Ne Yapar ?

Birçok küçük işletme hala müşterileri ile olan ilişkilerini excel tabloları, defterler veya buna benzer araçlarda saklamaktadır. Bu durum günümüzdeki rekabet koşullarını düşündüğümüzde çok da sürdürülebilir değildir. CRM sistemleri, müşterileriniz ile ilgili temel bilgiler dışında gelişmiş verilerini de takip edebilir.

Müşterileriniz ile ilgili gelişmiş bilgiler onları veya gelecekte müşteri olabilecek kişi veya kurumları daha iyi anlamınızı kolaylaştırır. Bu durum onlara daha iyi hizmet vermenize yardımcı olur.

Örneğin 1000 müşterisi olan bir şirketin, CRM sayesinde müşteri hareketleri ile ilgili verileri analiz etmesi, bu sayede potansiyel müşterilere nasıl pazarlama yapılacağı konusunda yardımcı olabilmesi mümkündür.

Ayrıca CRM ile sağlanan bu bilgiler sizlere satış ve pazarlama konusunda yeni fikirler üretmeye de fayda sağlayacaktır.

CRM sadece müşteri odaklı bir sistem değildir. Şirket personelinin işlerini düzenlemek için de kullanılabilir. Örnek olarak onlara belirli görevler atanabilir, günlük çalışmaları izlenebilir veya takip edilebilir. Böylece personelin daha verimli çalışması sağlanabilir.

Bilinmesi gereken bir nokta da CRM'in göremediği veriyi yönetemeyeceğidir. Yani şirket ne kadar doğru ve fazla bilgiyi sisteme girerse CRM'den o kadar çok fayda sağlar. Bu yüzden şirkete alınan bir CRM sistemi kadar, onu kullanacak kişilerin de eğitilmesi ve girilen verilerin takibi de bir o kadar önemlidir.

Eskiden CRM'ler sadece şirket bilgisayarlarından kullanılabilirken, günümüzde mobil cihazların ve bulut teknolojilerinin de yaygınlaşması ile mekandan bağımsız şekilde kullanılabilmektedir. Bu durum şirket dışında görevli personelin verileri anlık olarak girebilmesi, daha hızlı bir şekilde veri analizi yapılabilmesi ve karar alınabilmesine olanak sağlamaktadır.

Sonuç olarak belirli büyüklükteki firmaların müşteri ilişkilerini yönetebilmesi için CRM yazılımlarını kullanması birer zorunluluk haline gelmiştir. Bu sistemleri kullanmayan şirketlerin yeni müşteriler bulmasının veya mevcut müşterileri elde tutmasının maliyeti de her geçen gün artmaktadır.İlginizi Çekebilir

Çocuklar İçin Robotik Kodlamanın Önemi

Yapay Zeka Nedir?

Nedir Bu www

Hacker Kimdir?

Ethereum Nedir?