Java'nın Başlangıç Hikayesi

Java, James Gosling, Patrick Naughton, Chris Warth, Ed Frank ve Mike tarafından tasarlandı. Sheridan, 1991'de Sun Microsystems'da. Bu dil başlangıçta "Meşe" olarak adlandırıldı, ancak 1995'te "Java" olarak yeniden adlandırıldı. Şaşırtıcı bir şekilde, Java'nın asıl itici gücü Java değildi. İnternet! Bunun yerine, birincil motivasyon, platformdan bağımsız bir dile duyulan ihtiyaçtı. çeşitli tüketici elektroniği cihazlarına gömülecek yazılım oluşturmak için kullanılabilecek, tost makineleri, mikrodalga fırınlar ve uzaktan kumandalar gibi. Muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi, birçok denetleyici olarak farklı CPU türleri kullanılır. Sorun şuydu ki (o sırada) en çok bilgisayar dilleri, hedeflenen makine kodunda derlenmek üzere tasarlanmıştır. belirli bir CPU türü. Örneğin, C++ dilini düşünün.

Hemen hemen her tür CPU için bir C++ programı derlemek mümkün olsa da, bu nedenle, o CPU için hedeflenen tam bir C++ derleyicisi gerekiyordu. Ancak sorun şu ki, derleyiciler oluşturulması pahalı ve zaman alıcıdır. Daha iyi bir çözüm bulma çabasıyla, Gosling ve diğerleri, kod üretebilecek taşınabilir, platformlar arası bir dil üzerinde çalıştı. farklı ortamlarda çeşitli CPU'larda çalışır. Bu çaba, nihayetinde Java'nın oluşturulması.

Java'nın ayrıntıları üzerinde çalışıldığı sıralarda, bir saniye ve nihayetinde daha da önemlisi, Java'nın geleceğinde çok önemli bir rol oynayacak bir faktör ortaya çıktı. Bu ikinci güç elbette World Wide Web'di. Web yaklaşık olarak şekillenmeseydi Java'nın uygulanmaya başlandığı dönemde, Java kullanışlı ama anlaşılmaz bir dil olarak kalmış olabilir. tüketici elektroniği programlama dili. Ancak, Web'in ortaya çıkmasıyla birlikte, Java, bilgisayar dili tasarımında ön plana çıktı, çünkü Web de taşınabilir programlar istedi.

Çoğu programcı, kariyerlerinin başlarında, taşınabilir programların oldukları kadar anlaşılması zor olduğunu öğrenirler. arzu edilir. Verimli, taşınabilir (platformdan bağımsız) oluşturmanın bir yolunu ararken programlar neredeyse programlama disiplininin kendisi kadar eskidir, arka planda kalmıştır. diğer, daha acil sorunlar. Ancak, İnternet ve Web'in ortaya çıkışıyla birlikte, eski taşınabilirlik sorunu şiddetle geri döndü. Sonuçta, İnternet çeşitli, birçok bilgisayar türü, işletim sistemi ve CPU ile dolu dağıtılmış evren.

Bir zamanlar sinir bozucu ama düşük öncelikli bir sorun, yüksek profilli bir gereklilik haline gelmişti. 1993 yılına gelindiğinde, Java tasarım ekibinin üyeleri, taşınabilirlik sorunlarının Katıştırılmış denetleyiciler için kod oluştururken sıklıkla karşılaşılan sorunlar, İnternet için kod oluşturmaya çalışırken de bulunur. Bu farkındalık, Java'nın odağının değişmesine neden oldu. tüketici elektroniğinden internet programlamaya. Yani, bir arzu olmasına rağmen İlk kıvılcımı sağlayan mimariden bağımsız programlama dili, İnternet'ti bu da nihayetinde Java'nın büyük ölçekli başarısına yol açtı.İlginizi Çekebilir

Visual Basic Dilinin Tarihi

Html Tarihçesi

C Dilinin Doğuşu

Json Nedir?

C++ Hakkında Genel Bilgiler