Nedir Bu www

Hepimizin duyduğu ve genelde website isimlerinin önünde söylenen www 'nun açılımı "World Wide Web" 'tir. Peki birçok insanın www ile interneti aynı şey olduğunu düşünmesi doğru mudur ?

Cevap hayır. İnternet ile World Wide Web birbirinden farklı iki şeydir. İnternet ilk zamanlarda bilgisayarların (şimdi ise telefon, tablet, televizyon ve birçok cihazın) temelde iletişim kurabilmeleri için oluşmuş bağlantıya verilen genel isimdir. Örnek verecek olursak popüler mesajlaşma uygulamaları ile sohbet ederken interneti kullanırsınız. Birisine e-mail atarken veya birisinden e-mail alırken de interneti kullanırsınız. Online oyun oynamak, dosyalarınızı paylaşmak da internet ile yapılan işlemlerden birkaçıdır.

www (w3) ise internetin içindeki bir hizmettir. Bunu biraz daha iyi anlatmak için biraz gerilere gidelim.

İnternet, 1969'da ARPA (Advanced Research Project Agency) (Gelişmiş Araştırma Proje Birimi) tarafından oluşuturulmuş (ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı bir birimdir.) geniş bir ağ ile ortaya çıkmıştır. 1990'lı yılların başına gelindiğinde ağ askeri alandan sivil alana geçmiş ve şuanki kadar yaygın olmasada dünyadaki birçok bilgisayar (kişisel bilgisayarlardan bahsetmiyoruz) bu ağı kullanmaktaydı.

1989 yılında Tim Berners-Lee CERN'de (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire)(Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) bilim çalışmaları yapan insanların deneylerinden elde ettiği verileri kolayca paylaşması için yeni bir yol buldu. HTTP ve internet zaten vardı, ancak hiç kimse internet'i kullanarak belgeleri birbirine bağlamak için bir mimari tasarlamamıştı..

HTTP (Hyper-Text Transfer Protocol)(Hiper-Metin Transfer Protokolü) bir bilgiyi (genellikle sunucularda olan) başka bir yere iletmek için kullanılan protokoldür.

O günlerde ağ vardı ki biz buna "internet" diyoruz. Veri alışverişini sağlayan yapı vardı ki biz buna "http" diyoruz. Fakat tüm dünyadaki bilgisayarlarda ortak olarak gözükecek bir dil yoktu. İşte bu nokta da Tim Berners-Lee HTML'i icat etti. Bu öylesine büyük bir buluştu ki kendisine "Sir" ünvanını kazandırdı. HTML bugün bütün websitelerin yazıldığı ortak dildir.

Artık parçalar tamamdı. İnternetin sağladığı ağ bağlantısını HTTP ve HTML ile birleştirip World Wide Web veya kısaca web icat edildi. Bugün bir sitenin web tarayıcısında gözüken ismine baktığınızda http veya https (s burada güvenli yada secure'un kısaltmasıdır.) sonrasında :// ve daha sonrada www ismini görürüsünüz. Eğer bir subdomain değilse bu sırada gider.

Örneğin https://www.yazilimders.com

Bunun aslında kelimelere dökülmüş ifadesi şudur. Siz güvenli http protokolü üzerinden web ortamındaki yazılımders sitesine ulaştınız. Web tarayıcınız (Chrome, Edge, Mozilla, Opera..) size HTML dilini çözerek oradaki bilgileri cihazınızda göstermektedir.İlginizi Çekebilir

CRM Nedir?

Yazılıma Nereden Başlanmalı

Yapay Zeka Nedir?

Bellek Ölçü Birimleri

Nesnelerin İnterneti (iot) Nedir?