Unity Nedir?

Son zamanlarda oyun sektörünün büyümesi ile birlikte yazılımcı ve yatırımcıların ilgisini bu alana yönlendirdiğini görmekteyiz. Özellikle Türkiye'den çıkan bazı firmaların çok büyük değerler karşılığında yabancı firmalar tarafından satın alındığını veya bu şirketlere yatırım yapıldığı haberlerini okumaktayız.

Eğer sizde oyun geliştirmeye ilgi duyuyorsanız Unity ismini mutlaka duymuşsunuzdur. Her geçen gün popülerliği artan Unity ile ilgili bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

Unity Nedir ?

En basit şekliyle Unity bir oyun motoru ve geliştirme platformudur (IDE - Integrated Development Environment). Demin de bahsettiğimiz üzere eğer oyun geliştirmeye ilginiz varsa Unity'yi öğrenmek öncelikleriniz arasında yer almalıdır.

Unity 'de bir oyunu sıfırdan yapabilmeniz için gerekli tüm bileşenler mevcuttur. Bunlara animasyonlar, oyun için gerekli fizik motorlarını örnek olarak gösterebiliriz.

Unity 'nin en büyük avantajı yıllık belli bir gelire ulaşana kadar (bu yazının yazıldığı zamanda bu 100.000 $ dır) ücretsiz olmasıdır.

Ücretsiz kullanılabiliyor olması sizi Unity hakkında basit veya kısıtlanmış bir platform olduğu düşüncesine itmemelidir. Unity son derece profesyonel bir araçtır ve sektörün en büyükleri tarafından kullanılmaktadır. Mobil oyunların önemli bir kısmı Unity tarafından geliştirilmiştir.

Call Of Duty Mobile, Angry Birds, Temple Run, Super Mario Run, Crossy Road, Hitman Sniper, Hearthstone gibi birçok ünlü oyun Unity ile yapılmıştır.

Unity Kullanmanın Avantajları Nelerdir ?

Unity 'nin en büyük avantajı şüphesiz ücretsiz olmasıdır. Son derece profesyonel bir platformu ücretsiz kullanma, birçok geliştiricinin bu platformu seçme nedenidir.

Oyun geliştiricilerin yaptıkları 2D veya 3D (2 Boyutlu veya 3 Boyutlu) oyunların olmazsa olmazı fizik kurallarıdır. Bir nesnenin başka bir nesne ile çarpışması, yer çekimine uğraması gibi olayların en baştan kodla yazılması son derece zahmetlidir. Unity size bu fizik kurallarını beraberinde getirir ve en önemlisi bunları yazacağınız kodla dilediğiniz gibi değiştirme imkanı sağlar.

Birçok bağımsız oyun geliştirici veya takımı yaptıkları oyunların en az birinin tutması ile iyi gelir elde etmiş sonrasında da kendi oyun şirketlerini kurmuştur. Bu yüzden Unity 'nin önemi bir kez daha anlaşılmaktadır.

Unity yazılım sektöründe en çok kullanılan dillerden biri olan C# ile uyumludur. C# yazılıma yeni başlayanlar için son derece kolaylık sağlayan bir dildir. Ayrıca C ve Java gibi diğer popüler dillerle pek çok ortak noktası vardır.

Oyununuzun bir parçası için ( örneğin karakter, deniz dalgası, ateş ) uğraşmak istemiyor ve hazır yapılmış asset ler (varlıklar) kullanmak istiyorsanız Unity mağzasından (Asset Store) bunları temin edebilirsiniz. Unity Asset Store bu açıdan zengindir ve içinde ücretli veya ücretsiz birçok asset barındırır.

Oyununuza reklam vereceğiniz zaman Unity 'nin kendi reklam birimlerini (Unity Ads) kullanabilirsiniz. Doğal olarak Unity ile yazılmış tüm oyunlarla entegrasyonu kolay ve hızlıdır.

Unity ile yazılmış oyunlar hem Android hem de IOS uyumludur. Cross platform özelliği ile piyasada hakim 2-3 uygulama marketine oyun geliştirebilirsiniz. (PlayStore, AppStore ve AppGallery)

Unity 'de mobil oyun geliştirmenin yanında Windows tabanlı oyunlar veya konsol oyunları da (PS ve XBox) geliştirebilir, oyunlarınızı Steam ve benzeri platformalarda da yayınlayabilirsiniz.

Her geçen gün Unity ile geliştirilen oyunların sayısının artması sayesinde Unity Geliştirici Topluluğu (Community of Unity) hızla büyümekte bu da geliştirme yaparken aradığınız bir kodu internette daha hızlı bir şekilde bulmanıza imkan vermektedir.

Unity ile çalışan şirketlerin sayısındaki hızlı yükseliş ile oyun geliştirme alanında iş bulma imkanları her geçen gün artmaktadır.

Bunun dışında Unity sadece bir oyun geliştirme platformu değildir. Unity ile ayrıca güçlü animasyonlarda yapabilirsiniz.

Unity ve Diğer Oyun Motorları

Unity birçok geliştirici tarafından tercih edilse de başka büyük oyun motorları ile rekabet halindedir. Buna Unreal Engine 'i örnek olarak gösterebiliriz.

Grafiğin ön planda olduğu üst düzey oyunlarda Unity rakiplerine göre bir tık geride de olsa hızla bu farkı kapatmaktadır. Zaten bu tarz oyunlar genelde çok büyük takımlar ile en az 1 yıllık süreçlerde geliştirilmektedir.

Unity Nasıl İndirilir ?

Unity 'yi indirmeye ve kullanmaya buradan başlayabilirsiniz. Unity 'yi kullanmak için önce "Unity Hub" 'ı indirmelisiniz. Bunu kurduktan sonra en güncel Unity versiyonunu ve diğer bileşenleri "Hub" üzerinden indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.İlginizi Çekebilir

Mobile Marketing Terimleri

App Store Optimizasyon (ASO) Nedir?

WhatsApp ve Veri Güvenliği

ASO Teknikleri Nelerdir?