Veritabanı Yöneticisi Kimdir?

Teknolojinin ilerlemesi ile bilgisayarlara ve veritabanı sistemlerine duyulan güvenin artması, firmaların gizli verilerini güvenli ve iyi yöneten profesyonellere ihtiyaç duymasını sağlamaktadır. Bu işi yapanların başında veritabanı yöneticileri gelmektedir.

Veritabanı Yöneticisi Kimdir ?

Kısaca Veritabanı Yöneticisi (DBA)(Database Administrator) veritabanı sistemlerinin sorunsuz, verimli ve hatasız şekilde çalışmasını sağlayan kişidir. Bunun dışında verilerin güvenli olmasını sağlamak yani veriyi korumak ve veri kaybını önlemek de veritabanı yöneticisinin işidir.

Veritabanı yöneticileri veritabanlarında bulunan çeşitli fonksiyonları test ederek firmaların verilerden maksimum fayda sağlaması için uğraşır. Verilerin bütünlüğünü korumak gene başlıca görevlerinden biridir. Çünkü bir veritabanı hızlı ve erişilebilir olsa bile, bu verilerin dağınık olması veritabanının faydasını azaltır.

Veritabanı yöneticilerinin başka bir görevide sistem performansını yüksek düzeyde izlemek ve sürdürülebilir olmasını sağlamaktır. Çevrimiçi sistem performansı ve güvenliği, özellikle e-ticaret ile işi olan kişisel ve finansal müşteri bilgilerini alan şirketler söz konusu olduğunda önemlidir.

DBA'lar firmaların veri ihtiyaçlarını anlamak ve veritabanının hedeflerini planlamak için bir firmanın yönetim ekibiyle birlikte çalışabilir. Ayrıca firmaların çeşitli departmanlarından gelen bilgileride değerlendirmelidirler. Bu yüzden başta yazılımcılar olmak üzere, diğer çalışanlarla da gerektiğinde iletişim içinde çalışabilirler.

Maddeler İle Veritabanı Yöneticisinin Görevleri

  • Veritabanı yedekleme işlemlerinin yapılması
  • Veritabanı kurtarma işlemlerinin yapılması
  • Gerektiğinde Veritabanı Yönetim Sisteminin güncellenmesi ve optimizasyonu
  • Gerektiğinde veritabanı sunucusunda oluşan problemleri çözmek veya sistem yöneticisine aktarmak
  • Veritabanı için depolama ve kapasite planlaması
  • Verileri virüs ve diğer tipte saldırılara karşı korumak
  • Veritabanının verimli ve hatasız çalışmasını sağlamak
  • İhtiyaç olduğunda veritabanı yapısını değiştirmek
  • Veri kayıplarını önlemek

Veritabanı Yöneticisi Nerelerde Çalışır ?

Veritabanı yöneticilerinin çalışma alanları geniştir. Çok fazla veri ile işi olan tüm şirketlerde çalışabilirler. Bunlar arasında İnternet servis sağlayıcı firmalar, veri işleme firmaları, sağlık ve sigorta sektöründeki şirketler, e-ticaret işi ile uğraşan şirketler, bankalar ve devlet kuruluşlarını sayabiliriz. Ayrıca bir çok küçük şirketin veri işlerine bakan, bunlara hizmet veren şirketler de veritabanı yöneticilerine ihtiyaç duymaktadır.İlginizi Çekebilir

Veritabanının Önemi

Veri Ambarı Nedir?

SQL Server ve Oracle Arasındaki Farklar

NoSQL Nedir?

Veritabanı Nedir?