143 kez okundu.

Sitenizin bir arama motorunda üst sıralarda çıkarma işlemine SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) denmektedir. Günümüzde mobil cihazların ve uygulamaların kullanılma alanı çok hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu kadar çok uygulama varken hangisinin uygulama mağazasında üst sıralarda çıkacağı önemli bir konu haline gelmiştir.

ASO Nedir ?

ASO 'nun açılımı "App Store Optimization" (Uygulama Mağazası Optimizasyonu) dır. Bu, uygulamanızın Google Play Store ve Apple App Store gibi uygulama mağazalarındaki görünürlüğünü, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlama işlemi anlamına gelmektedir.

Her uygulama sahibi kurum veya geliştirici uygulamasının daha fazla indirilmesini istediğinden mobil uygulama pazarlamasının en önemli bölümlerinden birini oluşturur.

Dolayısıyla, mobil uygulama indirme sayınızı büyütmeyi ve uygulamadan gelir elde etmeyi planlıyorsanız, ASO konusuna önem vermeniz gereklidir.

ASO 'nun Faydaları Nelerdir ?

Web sitelerinin Google ve diğer arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için birbirleriyle rekabet etmektedir. Bunun için SEO tekniklerine başvurulur. Uygulamalar da mağazalardaki arama sonuç sayfasında daha üst sıralarda yer almak için birbiriyle rekabet eder. Bunun içinde ASO tekniklerine başvurulur.

Bu nedenle, uygulamanızın uygulama mağazası aramasındaki konumu ne kadar iyi olursa, uygulama görünürlüğüde o kadar yüksek olur. Görünürlük, trafik kazanmaya ve uygulama indirme sayısını artırmaya yardımcı olur.

ASO, kaliteli trafik sağlamanın yanı sıra, geliri büyük ölçüde mobil uygulamalara bağlı olanlar için en önemli ölçü olan Müşteri Edinme Maliyetini (CAC - Customer Acquisition Cost) düşürmeye yardımcı olur. Yani reklam maliyetlerinizin düşmesini sağlar.

Yapılan araştırmalara göre uygulama mağazasına giren kullanıcıların büyük bir kısmının yeni uygulamalar bulmak için arama yaptığını ve bu aramaların 3'te 2'sinin uygulamaları indirme eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Bu durum bile ASO 'nun önemini bir kez daha göstermektedir.

ASO Faktörleri Nelerdir ?

Temel olarak 2 tip optimizasyon faktörü mevcuttur. Bunlar Açık Meta ve Kapalı Meta faktörleridir.

Açık Meta faktörleri uygulama sahibinin yapacağı faktörlerdir. Yani doğru başlık, anahtar kelimelerin doğru bir şekilde girilmesi, tanıtım videosu ve görsellerin kaliteli olması gibi sıralanabilir. Bunlar ASO teknikleri olarak adlandırılır.

Kapalı Meta faktörleri ise kullanıcının dışında oluşan faktörlerdir. Bunlara örnek olarak uygulamanın indirilme sayısı, kullanıcıların yapacağı olumlu ve olumsuz yorumlar söylenebilir.

Sonuç olarak uygulamanızın mağazalarda milyonlarca uygulama arasında bulunması zor bir iş olduğundan, ASO stratejisinin etkinliğini test etmek için sabırlı bir çalışma gereklidir.İlginizi Çekebilir