151 kez okundu.

Bir uygulama geliştirme yeterince zorlu bir süreç. Fakat bu uygulamayı kullanacak kitleyi bulamazsak veya sayısını arttıramazsak uygulamamız başarılı sayılmayacak, uğraşılan bunca emek belki de boşa gidecektir.

Uygulamamızın marketlerde görünürlüğünü arttırma işlemine ASO dendiğini, ASO 'nun açılımının da "App Store Optimization" (Uygulama Mağazası Optimizasyonu) olduğunu biliyoruz. Fakat bu optimizasyonun nasıl yapılacağı, nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili ne kadar bilgi sahibiyiz ?

Aşağıda sizlere ASO tekniklerinin neler olduğunu açıklayacağız..

ASO 'da Uygulama Başlığının Önemi

Uygulamanıza vereceğiniz başlık, ASO için önemli bir faktörüdür. En çok aranan anahtar kelimelerle başlayan bir uygulama başlığının, uygulamanızın görünürlüğünü önemli ölçüde artırdığı kabul edilir.

Hedeflenen anahtar kelimeler uygulama başlığına yerleştirildiğinde "Tıklanma Oranının" yükselme şansı olacaktır. Bunun nedeni, bir uygulama başlığının kullanıcılarınızın uygulamayı indirmesi için giriş noktası olmasıdır.

Başlık için mevcut karakter sınırı 255 karaktere kadar izin verilmesine rağmen, uzmanların başlık uzunluğunun Google Play Store için 30 karakter ve Apple Store için 25 karakter olması önerilir.

Uygulama Açıklaması

Açıklama bölümü uygulama başlığı kadar önemli olmasa da yine de göz ardı edilemeyecek başka bir uygulama sıralama faktörüdür.

Her zaman uygulama açıklamasını olabildiğince basit olması ve uygulamayı tanımlayan alakalı anahtar kelimeler eklenmesi indirilme sayısının artması için önemlidir.

Google Play Store ve Apple App Store 4000 karaktere kadar açıklama bölümüne izin verir ama yaklaşık ilk 100 karakter uygulamanızın kullanıcı tarafından görüleceği ilk bölümdür. Bu yüzden açıklama anlaşılır olmalı ve anahtar kelimeler akıllıca yerleştirilmelidir.

Ekran Görüntüleri ve Promo Video

Ekran görüntüleri, kullanıcıların uygulamanızın tam olarak nasıl göründüğünü, işlevselliğini ve kullanılabilirliğini bilmelerine yardımcı olacağı için çok önemlidir. Birçok kullanıcı bir uygulamayı indirmeden önce buna dikkat eder. Kullandığınız ekran görüntülerinin yüksek kaliteli olması kullanıcının uygulamanızı daha iyi görmesini ve üzerinde olumlu bir etki bırakmasını sağlar.

Promo videolar da uygulamanızın tanıtımı için son derece önemli birer araçtır. Kullanıcılar bu videoları izlediklerinde uygulamanın nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olurlar. Marketler videoları olan uygulamaların görünürlüğünü öne çıkarırlar.

Tanıtım videolarınızın görüntülerinin kaliteli olmasına, çok uzun olmamasına (yaklaşık 1 dakika civarında bir süre uygun görülmektedir) ve telif hakkını ihlal edecek görsel veya ses barındırmamasına dikkat edilmelidir.

Lokalizasyon

Eğer uygulamanızın ülkeniz dışında da kullanılmasını hedefliyorsanız, birden çok dil seçeneği ile sunarak dünya çapında bir kullanıcı tabanı kazanma olasılığınızı arttırırsınız.İlginizi Çekebilir